Położenie Jedrykowej Sadyby przy ujściu potoku Hliboki do potoku Czernik jest dogodnym punktem wypadowym na szczyt Kozia 1420 m n.p.m. ( N48 28.266 E24 22.271) . Dodarcie z chatki do szczytu zajmuje około 1,5 godziny marszu w górę, ze wglądu na dość łatwa trasę i piękną panoramę na dolinę Czernika w początkowej fazie jest często wybierana przez odwiedzających turystów. Trasa po wyjściu z chatki i przekroczeniu potoku Hliboka rozpoczyna stromo pnąca się ścieżka z panorama na dolinę Czernika by potem markowanymi ścieżkami (koloru czerwonego) poprzez las i mniejsze wzniesienia dotrzeć na szczyt.
Widok z Koziej kierunku Siniaka, zdjęcie z lipca 2013 roku .
Przewodnik po Beskidach Wschodnich. Tom Pierwszy . Część II– Gorgany Autor: Gąsiorowski Henryk Książnica Atlas, Lwów-Warszawa, 1935 (str. 177). Tekst ilustruje widokówka w/w autora , w opisie zachowano oryginalną pisownię:
Na Kozią , punkt wysokości 1421, 4 kilometry, 750 m w górę (około 3 godz.). Wyjście prowadzi po drugiej (zachodniej) stronie rzeki w górę wody po dolinie około ¾ km; następnie wśród caryn i sianożęci ścieżka wiedzie nas stokami w kierunku południowym na dział wód Rosiczyny, dopływu Czernika z prawej i potoku Koziej, dopływu Zielenicy z lewej strony. Dział ten jest północną zachodnią gałęzią grzbietu Koziej . Granią jego, wśród pięknych widoków (grań jest pokryta na całej długości halizną) wychodzimy na szczyt Koziej .Kształtem, budową, zasięgiem i rozprzestrzenieniem złomisk przypomina Jawornik-Gorgan. W panoramie charakterystyczny jest widok na grzbiet Siniaka z basztami Chomiaka i Siniaka-Gorganu (przedstawia się on stąd okazalej niż z innych szczytów) oraz w dolinę Zielenicy. Odmiennie wygląda także Jawornik-Gorgan, widoczny kierunku południowo wschodnim w poprzecznym profilu. Zejście tą sama drogą około ¼ godziny.
Czas przejścia: Czas dojścia na szczyt : 1,5 h , powrót : 1 h
Trudność trasy: 2/5
Wszystkie trasy