Kozia 1420 m n.p.m. – Gorgany – Karpaty Wschodnie

Położenie Jedrykowej Sadyby  przy ujściu potoku Hliboki do potoku Czernik  jest dogodnym punktem wypadowym na szczyt Kozia  1420  m n.p.m. ( N48 28.266 E24 22.271) . Dodarcie z chatki  do szczytu OLYMPUS DIGITAL CAMERAzajmuje około 1,5 godziny marszu  w górę,  ze wglądu na dość łatwa trasę i piękną  panoramę na dolinę Czernika w początkowej fazie jest często wybierana przez odwiedzających  turystów. Trasa po wyjściu z chatki i przekroczeniu potoku Hliboka rozpoczyna stromo pnąca się ścieżka z panorama na dolinę Czernika  by potem markowanymi ścieżkami (koloru czerwonego) poprzez las i mniejsze wzniesienia dotrzeć na szczyt.

 

 

Widok z Koziej kierunku Siniaka, zdjęcie z lipca 2013 roku .

 

 

Przewodnik po Beskidach Wschodnich. Tom Pierwszy . Część II– Gorgany Autor: Gąsiorowski Henryk Książnica Atlas, Lwów-Warszawa, 1935 (str. 177). Tekst ilustruje  widokówka w/w autora , w opisie zachowano oryginalną pisownię:

Na Kozią , punkt wysokości 1421, 4 kilometry, 750 m w górę (około 3 godz.). koziaWyjście prowadzi po drugiej (zachodniej) stronie rzeki w górę wody po dolinie około ¾ km; następnie wśród caryn i sianożęci ścieżka wiedzie nas stokami w kierunku południowym na dział  wód Rosiczyny, dopływu Czernika z prawej i potoku Koziej, dopływu Zielenicy z lewej strony. Dział ten jest północną zachodnią gałęzią grzbietu Koziej . Granią jego, wśród pięknych widoków (grań jest pokryta na całej długości halizną)  wychodzimy na szczyt Koziej .Kształtem, budową, zasięgiem i rozprzestrzenieniem złomisk przypomina Jawornik-Gorgan. W panoramie  charakterystyczny jest widok na grzbiet Siniaka z basztami Chomiaka i Siniaka-Gorganu (przedstawia się on stąd okazalej niż z innych szczytów) oraz w dolinę Zielenicy. Odmiennie wygląda także Jawornik-Gorgan, widoczny kierunku południowo wschodnim w poprzecznym profilu. Zejście tą sama drogą około ¼ godziny.

 

 

 


Czas przejścia: Czas dojścia na szczyt : 1,5 h , powrót : 1 h
Trudność trasy: 2/5
Wszystkie trasy
  • Facebook
Menu