Położenie Jędrykowej Sadyby przy ujściu potoku Hliboki do potoku Czernik ma to dogodne położenie ze można ruszyć na wycieczkę zgodnie i z opisem ze starego przewodnika . Nie mniej stare ścieżki uległy zatarciu , po schronisku myśliwskim pozostałe drobne ruiny. Próbujemy przetrzeć te stare płaje zatarte przez czas , niektóre zarosły albo zostały zniszczone przez osuwiska . Na co dzień proponujemy trasę na szczyt Koziego Gorganu (N48 27.618 E24 20.607) drogą w gore doliny Czernika a potem ścieżką wzdłuż potoku Czernik by potem markowanymi ścieżkami (koloru niebieskiego) trafić na malowniczo położoną połoninę miedzy Sadkami . Jest to dogodny punkt dalszej przeprawy w kierunku na Kozi Gorgan czy Polenski . Dodarcie z chatki do szczytu zajmuje łącznie około 4,5 godziny pod koniec wycieczki wiedzie przez nieznaczne chaszcze kosodrzewiny i stokiem złomowiska.
Widok z podejścia na Polenskiego w kierunku koziego Gorganu , zdjęcie z lipca 2013 roku
Przewodnik po Beskidach Wschodnich. Tom Pierwszy . Część II– Gorgany Autor: Gąsiorowski Henryk Książnica Atlas, Lwów-Warszawa, 1935 (str. 177). Tekst ilustruje widokówka w/w autora , w opisie zachowano oryginalną pisownię:
Na Kozi Gorgan, punkt wysokości 1617, 7 km, 7 km 950 m w górę (około 5 godz.) wycieczka trudniejsza z powodu długiego pola złomiskowego. Wyjście prowadzi przez szczyt Koziej i z niego w kierunku południowo zachodni na przełęcz Kozią punkt wysokości 1265. Stąd wiedzie dobrze utrzymany płaj myśliwski po grani działu wód Czernika z prawej i Sitnego z lewej strony , wzdłuż zrębu, do znaczniejszego domku myśliwskiego o kilku ubikacjach z tapczanami i koleba obok (woda około 30 kroków w kierunku południowym). Stąd mało widoczna ścieżką wznosimy się w kierunku południowo zachodnim ku grani Koziego Gorganu na południowy wschód od jego południowo wschodniego narożnika(punkt wysokości 1508) i wyszedłszy na nią, skręcamy w prawo i wzdłuż niej osiągamy ten narożnik i z niego łagodnie do góry, w kierunku północno zachodnim, skacząc po złomowiskach, stajemy na szczycie. W panoramie wybija się widok w stronę południowo południowy wschód na Doboszankę, oraz południowy zachód n Poleński, inne widoki podobne do widoków z Doboszanki (str. 204) . Zejścia: 1. Do Zielenicy ta sama drogą (3½ godz.) 2. Do Zielonej, 14 km i 1000 m w dół , około 3¾ godziny. Wracamy do schroniska myśliwskiego i podchodzimy kilkadziesiąt kroków płajem w kierunku przełęczy Koziej, poczem zostawiamy go w prawo i opuszczamy się stroma serpentyną w zwór potoku Hlibokiego i wzdłuż niego osiągamy jego ujście do Czernika i doliną Czernika a następnie dolina Zielenicy schodzimy do Zielonej . 3. Do ujścia Sitnego, 9 km i 870 m w dół (2¼ godz.); zejście wchodzi w grę, gdy zamierzamy wrócić do Zielonej leśna koleją. Wracamy do przełęczy Koziej ta sama drogą ; stąd w prawo w dół , przez zrąb wzdłuż zworku potoka, płaj dobrze utrzymany sprowadzi nas w dolinę Sitnego około 1 km powyżej dawnej na nim klauzy; w dół wody, w lewo osiągamy ujście Sitnego.
Czas przejścia: Czas dojścia na szczyt : 4 h , powrót : 3,5 h
Trudność trasy: 3/5
Wszystkie trasy