Dojazd

Istnieje kilka wariantów dojazdu do Czernika, mniej bądź bardziej skomplikowanych.
Proponujemy zapoznać się z wszystkimi wariantami i wybrać najdogodniejszy dla siebie.

Lwów – Nadwórna

Najłatwiej dojechać pociągiem z Lwowa do Nadwórnej, bezpośrednio bądź z przesiadką w Iwano-Frankowsku. Czas przejazdu to średnio 6 godzin  . Jednym z niedogodności tego wariantu jest fakt malej ilości pociągów oraz odległość dworca kolejowego od centrum Nadwórnej. Dworzec położony jest na obrzeżach miasta na dość sporym odludziu. W godzinach wieczornych może być problem z zasięgnięciem języka. Przystanek „marszrutek” w Nadwórnej jadących w kierunku Czernika, Zielonej i Bistricy znajduje się w centrum miasta na placyku obok kościoła katolickiego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (miejscowi nazywają go kościołem „Polskim”) około 25 min. marszu od dworca kolejowego (GPS na postój „marszrutek”: N 48°37.937´ E 024°33.841´). Idąc z dworca można „złapać marszrutkę” jadącą w kierunku centrum która podwiezie nas za kilka hrywien.

Lwów- Iwano-Frankowsk – Nadwórna

Z Lwowa do Iwano-Frankowska dojeżdżamy pociągiem. Czas przejazdu to średnio 3 godziny. Dalej przesiadamy się na autobusy bądź marszrutki jadące do Nadwórnej. Dworzec autobusowy („nowy awtowagzał”) znajduje się 300 m od dworca kolejowego. „Marszrutki” stoją tez często zaraz obok dworca kolejowego, wystarczy się przejść i spojrzeć na tablice bądź zapytać kierowców. Kursują co 15-20 minut, a czas przejazdu do 40 min. Przystanek busików przyjeżdżających z Iwano-Frankowska do Nadwórnej znajduje się w centrum miasta około 400 m od przystanku „marszrutek” jadących do Czernika.
Jest to jeden z najszybszych wariantów dojazdu (oprócz wariantu lotniczego) .

Wariant 2
Z Lwowa do Iwano-Frankowska dojeżdżamy autobusem. Aby tego dokonać należy dworca kolejowego dojechać do dworca autobusowego. Wsiadamy przy dworcu kolejowym do autobusu (busika) nr 18 i wysiadamy na ostatnim przystanku przy dworcu autobusowym. Czas przejazdu na druga stronę Lwowa 20 min. Dalej należy dopytać się o połączenie do Iwano-Frankowska. Czas przejazdu autobusu z Lwowa do Iwano-Frankowska to 3 godziny. Autobus w Iwano-Frankowsku kończy bieg przy dworcu autobusowym, dalej do Nadwórnej jak w wariancie poprzednim. Jednym z niedogodności tego wariantu jest mnogość przesiadek oraz długa podróż w ciasnym autobusie. Choć nagrodą jest bezlik krajobrazów podupadających wsi i możliwość bliskiego kontaktu z miejscowymi. Jest to dobry wariant na powrót gdy zabraknie np. pociągu do Lwowa.
Bądź dla osób przyjeżdżających rejsowym autobusem PKS Warszawa-Lwów, autobus kończy bieg na dworcu autobusowym ( czas jazdy 9 h,  więcej informacji na stronie internetowej PKS).

Nadwórna – Czernik

Przystanek „marszrutek” jadących w kierunku Czernika, Zielonej i Bistricy znajduje się w centrum miasta na placyku obok kościoła katolickiego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (miejscowi nazywają go kościołem „Polskim”) około 25 min. marszu od dworca kolejowego (GPS na postój „marszrutek”: N 48°37.937´ E 024°33.841´) i około 400 m od przystanku busików przyjeżdżających z Iwano-Frankowska. Gdy dotrzecie do przystanku polecamy zapytać się kogoś z stających o połączenie do Czernika, obecnie ze względu na fatalny stan dróg kursują tylko 4 „marszrutki” , a kierunek ze względu na stan rzeczy jest oblegany przez miejscowych.
Czas przejazdu z Nadwórnej do Czernika  w zależności od stanu dróg i pory roku oscyluje od 30 min do 1 godziny .
Jadąc bezpośrednio do Czernika wysiadamy na ostatnim przystanku koło sklepu, warto zaopatrzyć się brakujące produkty przed dalszą drogą. Przy okazji spytać się „lokalnej informacji turystycznej” i sklepowej w jednym gdzie mieszkają Polacy (albo Robert nazwa „Jedrykowa Sadyba” nie jest jeszcze kojarzona dolinie). Bądź kogokolwiek o drogę do znachora („wujka Nikołaja”) bo droga ta sama a on jest szerzej znany.
Odwracając się plecami do sklepu czeka Ciebie drogi turysto 50 minutowy marsz drogą w górę osady i potoku Czernik. Dla osób chcących podjechać pod samą chatkę informujemy że droga w górę osady i potoku jest w miarę przejezdna tylko do pierwszego mostu, dalej droga staje się w zależności  stanu dróg i pory roku mniej przejezdna dla aut osobowych. Obecnym sezonie tj. 2019 stan drogi pozwalał mniej obciążonym autem podjechać pod sama chatkę. Warunki drogowe zmieniają się bardzo często w wyniku obfitych opadów, jednego dnia most jest drugiego może go nie być.  Pozostały odcinek zalecamy więc przejść piechotą bądź autem osobowym po konsultacjach z nami.
Idąc dwukrotnie przekroczysz szerokie, przejezdne dla aut mosty nad potokiem Czernik, po przekroczeniu drugiego mostu pozostanie Ci 5 min. marszu i po lewej stronie drogi trafisz na nasza chatę (N 48°29.548´E 024°21.129´). Dla nieposiadających GPS drobna podpowiedz Jędrykowa Sadyba stoi przy  66 i 67  nr słupie energetycznnym  (ręcznie malowane  nr na betonowych słupach)
Po drodze warto zwrócić uwagę na mijane przedwojenne przydrożne kapliczki i krzyże sygnowane datami.
Uwaga ! Idąc po drodze możecie być pozdrowieni przez miejscowych następującym zwrotem: „Sława Isusu Chrystu” bądź „Sława”, miejscowi górale są narodem dość religijnym uszanujmy to odpowiadając: „Sława na wiky” bądź „Sława”.
Uwaga! „Marszrutki” do Czernika nie kursują w niedziele i święta.
W takim wypadku można złapać jakkolwiek „marszrutkę” jadącą do Bystricy (dawna Rafajłowa) i wysiąść na skrzyżowaniu do Czernika w Zielonej. Choć i tu obecnie ze względu na fatalny stan dróg kursują niewiele „marszrutek” , a kierunek ze względu na stan rzeczy jest oblegany przez miejscowych. Na skrzyżowaniu można łapać okazję jadącą do osady Czernik około 5 km (metoda stosowana przez miejscowych), bądź dojść piechotą (około 40 min do sklepu) . Można też w dni robocze zatrzymać autobus wiozący robotników do lasu. Jest to wehikuł na podwoziu ciężarówki „Kraza” z pasażerską budą w roli naczepy w kolorze pomarańczowym i napisem „ЛЮДИ”. Przejażdżka jest darmowa, pojazd zatrzymuje się na żądanie po naciśnięciu guzika w kabinie pasażerskiej. Dla nie znających terenu polecam uzgodnić wcześniej miejsce zatrzymania.

Nadwórna – Czernik : Taxi

W ostateczności można dojechać taksówką, postój przy przystanku marszrutek cena po negocjacjach spada z zasady do 200-300 hrywien za pokonanie trasy Nadwórna – sklep w Czerniku.
Uwaga!
W ostatnim czasie dość znacznie wzrosły ceny paliwa, a fatalny stan dróg zniechęca kierowców do jazdy więc należy się liczyć z podwyżkami za kursy .

Nasz Land Rover

W okresie wakacyjnym od pewnego czasu przyjeżdżamy naszym autem terenowym. Istnieje możliwość podwiezienia z bądź do Nadwórnej albo w inny okoliczny rejon grupy do 8 osób. Cena do negocjacji , preferujemy raczej podwózkę grup wieloosobowych aby obydwu stronom było to opłacalne. Informacje o możliwości można uzyskać droga email bądź telefonicznie.

Informacje dla zmotoryzowanych

Wszystkim zmotoryzowanym chcącym podjechać swoim autem do naszej chatki na chwile obecna odradzamy  przejście graniczne Krościenko-Smolnica, jest znacznie spokojniej niż w Medyce (krótkie kolejki i jeszcze nie do końca zmanierowana obsługa graniczna). Ale odległość do chatki 281 km  pokonuje się w w sumie 8 godziny do Nadwórnej drogami lokalnymi o kiepskich wartościach jezdnych. Prawdziwy off- road na drodze krajowej z domieszka asfaltu.  Przekraczając granice w innych przejściach ryzykujemy postój na granicznych kolejkach, zyskujemy lepsza trasę do Nadwórnej . Ostatni odcinek Nadwórna-Czernik liczący 21 km dziur i resztek asfaltu w tym wypadku da się po prostu potraktować jako lokalny folklor.  Auto polecamy pozostawić na dole we wsi, mamy kilku zaprzyjaźnionych górali których możemy polecić albo jeśli pozwolą na to warunki parkujemy koło chatki.

Inny możliwości :

Dla  podróżnych z okolic pomorza istnieje możliwość tanich lotów z Gdańska do Iwano-Frankowska. Koszt niewielki, minusem jest przylot w godzinach nocnych. Warto wtedy „przekiblować” na lotnisku i z rana dopiero dojechać  na  dworzec autobusowy w Iwano-Frankowsku. Dalszy dojazd zgodnie z opisami wariantów.

Przydatne linki

https://www.mountain-forecast.com/peaks/Doboshanka/forecasts/1754 – pogoda w okolicach naszej chatki .

http://www.uz.gov.ua/ – strona ukraińskich lini kolejowych .

http://www.flyuia.com/ – strona  lini lotniczych Ukraine International Airlines

http://www.doroga.ua/ – strona o turystyce na Ukrainie, klikając w zakładkę  ГОСТИНИЦЫ uzyskujemy dostęp do bazy hoteli, możemy  zawężać poszukania wybierając  Область i Район..

  • Facebook
Menu